Ile setów w siatkówce - Wszystko, co musisz wiedzieć

Autor Jędrzej Wiśniewski
Jędrzej Wiśniewski28.12.2023 | 6 min.

Ile Setów w Siatkówce - to jedno z kluczowych pytań dla każdego kibica tej dyscypliny sportu. W niniejszym artykule wyjaśniamy zasady dotyczące liczby setów w poszczególnych rozgrywkach siatkarskich. Dowiesz się m.in. ile setów rozgrywa się w meczach mężczyzn i kobiet, jakie są reguły w Lidze Mistrzów czy na igrzyskach olimpijskich. Zapraszamy do lektury!

Ile Setów w Meczach Mężczyzn

W większości profesjonalnych rozgrywek siatkarskich mężczyzn, w tym na igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach świata i Europy, mecze są rozgrywane do 3 wygranych setów. Oznacza to, że drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 3 sety, wygrywa całe spotkanie.

Stosowany jest najczęściej system tie-break - jeśli wynik meczu to 2:2 sety, rozgrywany jest 5. decydujący set, zwany setem dodatkowym. Set ten trwa jednak tylko do zdobycia 15 punktów (z zachowaniem minimum 2 punktów przewagi) przez którąś z drużyn. Drużyna, która zdobędzie w nim więcej punktów, wygrywa cały mecz.

Takie rozwiązanie pozwala zdecydować o zwycięstwie w całym spotkaniu w maksymalnie 5 setach, ograniczając jego czas trwania. Nie ma możliwości gry kolejnych, pełnych setów do 25 punktów w sytuacji remisu po 4 setach. Tie-break uniemożliwia przeciąganie meczu w nieskończoność.

Wyjątki

Istnieją pewne wyjątki, w których rozgrywa się mniej setów. Przykładowo w fazie grupowej Ligi Mistrzów drużyny grają ze sobą tylko 2 sety. Z kolei w niektórych mało prestiżowych turniejach towarzyskich grana jest tylko 1 partia.

Zasady takie mają na celu przyspieszenie rozgrywek grupowych, kosztem nieco mniejszej reprezentatywności wyników. W fazach pucharowych tych samych rozgrywek ilość setów zwiększa się zwykle do 3.

Ile Setów w Spotkaniach Kobiet

W przypadku rozgrywek kobiecych standardową zasadą jest gra do 2 wygranych setów. W większości prestiżowych turniejów, jak mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie, mecze toczą się więc maksymalnie do 3 setów. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza odniesie 2 zwycięstwa.

Tak jak u mężczyzn, również tutaj istnieją sytuacje szczególne. Na przykład w fazie grupowej niektórych rozgrywek pojawia się wymóg wygrania tylko 1 seta. Dla odmiany czasem zdarza się też grać do 3 zwycięstw, zwłaszcza w ważnych rozgrywkach pucharowych.

• Mecze mężczyzn rozgrywane są zazwyczaj do 3 wygranych setów
  • Kobiety walczą o zwycięstwo meczu do 2 setów
Płeć Standardowa liczba setów
Mężczyźni 3
Kobiety 2

Liczba Setów w Turniejach FIFA

W turniejach siatkówki plażowej organizowanych przez FIFA, mecze rozgrywane są zazwyczaj do 3 wygranych setów. Każdy set toczy się jednak tylko do 21 punktów. Dodatkowo obowiązuje limit czasowy dla każdej rozgrywki.

Na przykład na mistrzostwach świata kobiet i mężczyzn standardem jest gra do 2 wygranych setów, ale od fazy pucharowej liczba ta zwiększa się do 3. W niektórych niższych klasach rozgrywkowych gra się nawet tylko do 1 wygranego seta.

Tie-break

W przypadku remisu po 4 rozegranych setach, decydującą partią jest tie-break do 15 punktów.

Regulamin FIFA daje więc sędziom prawo decydowania o liczbie rozgrywanych setów w zależności od rangi i fazy danego turnieju.

Ma to na celu optymalizację czasu potrzebnego do wyłonienia zwycięzców. Im ważniejsze zawody, tym więcej wygranych setów jest wymaganych.

Zasady Rozgrywania Setów

Standardowy set w siatkówce jest rozgrywany do 25 punktów, z obowiązkową przewagą co najmniej 2 "oczek". Wyjątkiem są V set zwany tie-brekiem oraz rozgrywki plażowe, w których grano jest krócej, bo do 21 punktów.

W każdym secie punkty przyznawane są na przemian - najpierw dla jednej drużyny przy jej serwisie, a później dla przeciwnika. Gdy punktowa przewaga którejś ze stron wynosi 8 punktów - następuje zmiana stron boiska.

Jeśli wynik osiągnie stan 24:24, gra toczy się punkt za punkt aż do uzyskania 2 punktów przewagi przez jedną z drużyn. Nie ma ograniczenia il. akcji - teoretycznie tie-break może trwać w nieskończoność.

Maksymalna Liczba Setów w Meczu

Jak już wiemy, zdecydowana większość spotkań siatkarskich jest rozgrywana w systemie "best of 3" (kobiety) lub "best of 5" (mężczyźni). Oznacza to, że:

• Maksymalna liczba setów w meczu kobiet to 3 (do 2 zwycięstw).
  • W przypadku mężczyzn może być ich maksymalnie 5 (do 3 wygranych).

Piąty, decydujący tie-break jest rozgrywany jedynie przy remisie 2:2. Trwa on znacznie krócej niż set standardowy, bo tylko do 15 punktów. Dzięki temu całkowity czas potrzebny do rozstrzygnięcia wyniku nie przedłuża się zbytnio.

Wygrana Meczu - Kiedy Kończy Się Spotkanie

Najprościej ujmując, aby wygrać całe spotkanie należy odnieść więcej zwycięstw w poszczególnych setach niż przeciwnik. Konkretne liczby to:

• Mężczyźni - trzeba wygrać 3 sety
  • Kobiety - wystarczą 2 wygrane sety

Jeśli po 4 setach (3 u kobiet) utrzymuje się remis, o wyniku całego meczu decyduje tie-break, rozgrywany do 15 oczek. Drużyna, która go wygra zgarnia całą pulę.

Mecz kończy się więc, kiedy któraś ze stron odniesie więcej niż połowę wymaganej liczby zwycięstw w poszczególnych setach. Przewaga choćby 1 seta oznacza triumf całego spotkania.

Podsumowanie

Ile jest setów w siatkówce - to pytanie zadaje sobie wielu kibiców tej dyscypliny sportu. W niniejszym artykule staraliśmy się wyczerpująco odpowiedzieć na nie, analizując zasady gry obowiązujące zarówno w rozgrywkach mężczyzn, jak i kobiet.

Okazuje się, że standardowo w meczach panów gra się do 3 wygranych setów, a u pań do 2. Stosowany jest przy tym system tie-break, który w przypadku remisu po 4 (3) setach rozstrzyga losy całego spotkania. Decydujący set toczy się do 15 punktów.

Ponadto wyjaśniono, że w turniejach plażowych FIFA obowiązują nieco inne zasady. Tam zazwyczaj walczy się do 2 wygrywających setów, które dodatkowo są rozgrywane tylko do 21 "oczek". Również przepisy dotyczące poszczególnych faz i klas rozgrywek różnią się od siebie.

Mamy nadzieję, że artykuł wyczerpująco odpowiedział na nurtujące wiele osób pytanie: ile setów jest w siatkówce? Z pewnością pomoże lepiej zrozumieć i śledzić tę pasjonującą dyscyplinę sportu.