Ile setów tenis - Kluczowe informacje i porady

Autor Jędrzej Wiśniewski
Jędrzej Wiśniewski28.12.2023 | 7 min.

Ile Setów Tenis jest jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie początkujący gracze. Liczba setów w meczu może się różnić w zależności od poziomu i rangi turnieju. W artykule wyjaśnimy, ile setów rozgrywa się w popularnych turniejach ATP i WTA oraz meczach pucharowych. Dowiesz się również, kiedy rozgrywany jest tie-break i jak długo trwa przeciętny set z tb.

Kluczowe wnioski:
  • W turniejach WTA i ATP gra się standardowo do 2 wygranych setów.
  • W końcowych fazach największych imprez (szlemy) gra się do 3 wygranych setów dla mężczyzn i kobiet.
  • Tie-break rozgrywany jest przy stanie 6:6 w secie (nie dotyczy 5 seta w meczach mężczyzn).
  • Przeciętny set z tie-breakiem trwa około 45-60 minut.
  • Aby wygrać tie-breaka potrzeba zdobyć 7 punktów z przewagą 2.

Ile Setów Tenis Gra Się W Turniejach?

Liczba setów, które rozgrywa się w pojedynczym meczu tenisowym jest uzależniona od rangi i formatu danego turnieju. Inaczej wygląda to w przypadku zawodowych rozgrywek ATP i WTA, a inaczej w turniejach amatorskich oraz lokalnych ligach tenisowych.

W profesjonalnych turniejach singlowych kobiet i mężczyzn (poza wielkoszlemowymi) standardowo gra się do 2 wygranych setów. Oznacza to, że zawodnik który jako pierwszy wygra 2 sety wygrywa całe spotkanie. Wyjątkiem są półfinały i finały niektórych turniejów ATP Masters 1000 oraz końcowe fazy największych imprez WTA (Finals), gdzie rozgrywa się już mecze do 3 wygranych setów.

Finały turniejów wielkoszlemowych

Inaczej to wygląda podczas rozgrywek wielkoszlemowych, gdzie od lat tradycją jest rozgrywanie finałów singlowych do 3 wygranych setów. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zawodnicy muszą więc wygrać minimum 3 sety, aby zdobyć upragniony puchar za zwycięstwo w danym szlemie.

Oprócz finałów, również w półfinałach Australian Open oraz French Open obowiązuje taka zasada. Widzowie dostają wtedy szansę obejrzeć jeszcze dłuższe widowisko, które potrafi trwać ponad 5 godzin!

Ile Setów W Grach Pucharowych W Tenisie?

Oprócz pojedynczych turniejów rangi ATP, WTA i szlemów, bardzo popularną formą rywalizacji w tenisie są rozgrywki drużynowe o charakterze pucharowym. W Polsce najlepiej znany jest oczywiście Puchar Davisa, w którym co roku walczą reprezentacje narodowe mężczyzn.

W Pucharze Davisa obowiązują nieco inne zasady. Każdy mecz składa się z 5 pojedynków: 4 singli i 1 debel. W singlach i deblu gra się na 3 wygrane sety (do 2 wygranych setów wystarczy w deblu, jeśli jeden z zespołów prowadzi już 3:0).

Puchar Federacji

Podobny system do Pucharu Davisa obowiązuje w rozgrywkach kobiecych o Puchar Federacji. Tutaj również singlowe pojedynki toczą się do 3 wygranych setów. Mecz deblowy rozgrywany jest natomiast w skróconym formacie - do 2 zwycięskich setów.

W przypadku pucharów narodowych liczba setów może być zatem większa niż w typowych turniejach ATP czy WTA. Zawodnicy muszą się liczyć z dłuższymi maratonami sięgającymi ponad 4 godzin.

Kiedy W Tenisie Gra Się Tie-Breaka?

Oprócz standardowych gemów, bardzo częstym elementem każdego seta tenisowego jest tie-break. Kiedy dokładnie dochodzi do rozegrania tb?

• tie-break rozgrywany jest zawsze przy wyniku 6:6 w każdym secie (nie dotyczy to 5 seta w meczach mężczyzn)
  • oznacza to, że jeśli żaden z zawodników nie wygra 6 gemów przed osiągnięciem wyniku 6:6, gra się tie-breaka

W 5 secie meczów mężczyzn tie-break nie występuje. Set ten rozgrywany jest do osiągnięcia przez jednego z tenisistów wyniku 2 gemów przewagi.

Zasady tie-breaka

W tie-breaku obowiązują nieco inne reguły. Aby go wygrać, zawodnik musi zdobyć 7 punktów z zachowaniem przewagi 2 oczek. Przykładowo, gdy obaj mają po 6 punktów, tie-break jest kontynuowany do momentu, gdy jeden z nich zdobędzie 2 punkty przewagi (np. 8-6).

Punkty w tie-breaku nazywane są oczkami, a zawodnicy zmieniają się co rozegrane oczko (a nie co 2 wymiany, jak w normalnych gomach).

Jak Długo Trwa Set Tenisa Z Tie-Breakiem?

Jak można się spodziewać, tie-break wydłuża znacząco cały set. Ile w praktyce trwa typowy set rozgrywany z tb?

Set bez tie-breaka 25-35 minut
Set z tie-breakiem 45-60 minut

Dokładny czas trwania seta jest oczywiście zależny od wielu czynników. Są to m.in. nawierzchnia kortu, ranking i styl gry obu zawodników, czy warunki pogodowe. Te wszystkie elementy mają wpływ na tempo i długość wymian.

Niemniej statystycznie rzecz biorąc set rozgrywany z tie-breakiem trwa około 1,5 raza dłużej niż równe party bez stanu 6:6. Dla porównania, sam tie-break potrafi ciągnąć się nawet 25-30 minut w przypadku wyrównanej walki!

Ile Gemów Potrzeba Wygrać By Wygrać Seta?

Teraz przejdźmy do bardziej szczegółowych zasad. Ile gemów musi wygrać zawodnik, aby zwyciężyć w pojedynczym secie?

Aby wygrać seta w tenisie, trzeba wygrać minimum 6 gemów. Przy stanie 6:6 (40:40 w ostatnim gemie) rozgrywany jest tie-break. Seta wygrywa osoba, która pierwsza zdobędzie 6 gemów + tie-break.

W przypadku 5 seta w meczach mężczyzn, zawodnik musi osiągnąć przewagę 2 gemów nad rywalem. Jeśli zatem w 5 secie jest remis 8:8, set jest kontynuowany do momentu, gdy jeden z graczy wygra 2 kolejne gemy (np. 10:8).

Wygrana przed tie-breakiem

Oczywiście możliwe jest wygranie seta przed dojściem do stanu 6:6. Dzieje się tak, gdy jeden z zawodników wygra 6 gemów, zanim drugi zdobędzie 6. Ile Setów Tenis trzeba wygrać zależy od formatu danego turnieju lub meczu pucharowego.

Ile Punktów Trzeba Wygrać Aby Wygrać Gema?

Na koniec wyjaśnijmy podstawową kwestię - ile punktów decyduje o wygranej w pojedynczym gemie:

• Do wygrania gema potrzeba 4 punkty
  • Punkty nazywane są kolejno: 15, 30, 40, gem
  • Przy stanie 40:40 (równowaga) następny punkt kończy gema
  • Zawodnik musi mieć 2 punkty przewagi, aby wygrać gema
  • Przykład: 40:15, gem

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć podstawowe zasady punktacji obowiązujące podczas meczów tenisowych. Pamiętaj, że liczba setów rozgrywanych w pojedynczym spotkaniu oraz zasady tie-breaka mogą się delikatnie różnić w zależności od rangi turnieju oraz płci zawodników.

Życzymy emocjonujących tenisowych potyczek oraz jak najmniej rozgrywanych tie-breaków!

Podsumowanie

Ile setów tenis rozgrywa się w danym meczu jest uzależnione od rangi i formatu turnieju lub rozgrywek drużynowych. W typowych zawodach ATP i WTA gra się do 2 wygranych setów. Wyjątkiem są tutaj szlemy, gdzie w fazach pucharowych obowiązują dłuższe pojedynki do 3 setów.

Bardzo popularne puchary narodowe jak Puchar Davisa czy Puchar Federacji również charakteryzują się większą liczbą rozgrywanych setów (3) w singlowych potyczkach. Ma to zapewnić większe emocje kibicom.

Nieodłącznym elementem każdego seta tenisowego, poza gemami, jest tie-break. Rozgrywany jest on zawsze przy wyniku 6:6 (oprócz 5 seta u mężczyzn) i pozwala uniknąć zbyt długich partii. Sam w sobie potrafi jednak trwać nawet 25-30 minut.

Podsumowując, liczba setów w tenisie jest zmienna. Najczęściej gra się do 2 zwycięskich setów z tie-breakami. Wielkoszlemowe finały i prestiżowe rozgrywki drużynowe to wyjątki od reguły z 3 setami do wygrania dla zawodników.