Hokej Tercje - poradnik i zasady gry

Autor Jędrzej Wiśniewski
Jędrzej Wiśniewski28.12.2023 | 7 min.

Hokej Tercje to coraz bardziej popularna odmiana hokeja na trawie, która cieszy się rosnącą popularnością w Polsce. Dla wielu osób jest to świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu i dobrej zabawy z przyjaciółmi. W tym poradniku dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat tej dyscypliny - od zasad gry i sprzętu, po strategię, taktykę oraz treningi.

Kluczowe wnioski:
  • Hokej Tercje to dobra forma rekreacji i spędzania czasu z przyjaciółmi.
  • By grać, potrzebujesz tylko podstawowego sprzętu i chęci do zabawy.
  • Zasady gry są proste i łatwe do opanowania.
  • Aby grać lepiej, warto poznać taktykę i strategię.
  • Regularne treningi poprawią Twoją kondycję i grę.

Zasady gry w hokeja tercje

Hokej tercje to coraz popularniejsza odmiana hokeja na trawie. Rozgrywka dzieli się na 3 tercje, stąd nazwa "hokej tercje". Każda tercja trwa 10-15 minut z krótkimi przerwami pomiędzy nimi. Drużyny składają się zazwyczaj z 8-12 zawodników. Celem gry jest strzelenie jak największej liczby bramek przy jednoczesnym powstrzymywaniu przeciwnika od zdobyczy.

Podstawowe zasady gry w hokeja tercje są dość proste:

• Mecz toczy się na boisku o wymiarach 20 x 40 m.
  • W każdej drużynie jest 1 bramkarz i zawodnicy w polu.
  • Zawodnik może poruszać się po boisku tylko z kijem w ręku.

Piłka może być odbijana tylko płaską stroną kija. Zabronione jest dotykanie piłki stopą czy ręką. Przewinienia karane są rzutami wolnymi lub rzutami karnymi. Z animacji i dobrej zabawy w hokeja tercje nie trzeba rezygnować, ale należy przestrzegać zasad fair play.

Ilość zawodników

W hokeju tercje na boisku występuje 8-12 zawodników w drużynie. Składa się na nich 5-8 graczy w polu i 2-3 rezerwowych. Liczba rezerwowych zawodników zależy od decyzji organizatorów turnieju lub ligi. Im więcej rezerwowych, tym mniej gracze męczą się podczas gry.

Strategia i taktyka w hokeju tercje

Skuteczna gra w hokeja tercje opiera się nie tylko na dobrej kondycji i opanowaniu podstawowych umiejętności, ale także na przemyślanej strategii i taktyce. Warto zastanowić się nad najlepszym ustawieniem zawodników, ich rolami na boisku oraz variantami rozegrania akcji ofensywnych i defensywnych.

Hokej tercje to gra zespołowa, dlatego tak istotna jest współpraca i zgranie pomiędzy zawodnikami. Należy wyznaczyć konkretne pozycje dla poszczególnych graczy i ich zadania w obronie oraz ataku. Ważne jest także ustalenie wariantów stałych fragmentów gry, czyli autów, rzutów rożnych oraz rzutów karnych.

Ustawienie zawodników

Klasyczne ustawienie w hokeju tercje to 1 bramkarz, 2 obrońców, 3 pomocników i 2 napastników. Takie rozstawienie zapewnia równowagę pomiędzy pressingiem w ataku a asekuracją w obronie. Oczywiście możliwe są też wariacje z większą liczbą obrońców lub napastników.

Bramkarz 2 obrońców 3 pomocników 2 napastników

Sprzęt i wyposażenie do hokeja tercje

Gra w hokeja tercje nie wymaga specjalistycznego sprzętu, jak w przypadku tradycyjnego hokeja na lodzie. Wystarczy posiadać kilka niezbędnych akcesoriów.

Podstawowym wyposażeniem każdego zawodnika jest kij i piłka do gry. Optymalne wymiary kija to 100-115 cm długości i 350-370 gramów wagi. Natomiast piłka do hokeja tercje jest nieco lżejsza od tradycyjnej, waży 160-163 gramy.

Ponadto warto zaopatrzyć się w ochraniacze, szczególnie na goleń i piszczel. Przydadzą się również klapek z kolcami do lepszej przyczepności buta do murawy. Strój nie musi być specjalistyczny, wystarczą sportowe koszulka i spodenki. Oczywiście warto pamiętać również ochraniaczach zębów dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Najważniejsze w grze w hokeja tercje nie jest posiadanie profesjonalnego sprzętu, ale sportowa rywalizacja w duchu fair play i dobra zabawa z zespołem!

Przepisy i zasady hokeja tercje

Hokej tercje rozgrywany jest według określonych przepisów, podobnie jak inne gry zespołowe. Znajomość regulaminu jest niezbędna do prawidłowego i uczciwego toczenia gry. Najważniejsze zasady dotyczą m.in. nieczystej gry, przewinień, kartek i rzutów karnych.

Za niebezpieczną i niesportową grę sędzia może ukarać zawodnika żółtą lub czerwoną kartką. Żółta kartka oznacza 2 lub 5 minut kary. Czerwona karta skutkuje wykluczeniem zawodnika do końca meczu.

Innymi popularnymi karami są: rzut karny, rzut wolny bezpośredni i pośredni, aut bramkowy oraz rzut od bramki. Dokładne przewinienia i konsekwencje za nie można sprawdzić w oficjalnym regulaminie gry w hokeja tercje opracowanym przez Polski Związek Hokeja na Trawie.

Treningi i ćwiczenia w hokeju tercje

Aby skutecznie grać w hokeja tercje, warto regularnie trenować i doskonalić swoje umiejętności. Treningi pozwolą nie tylko poprawić kondycję i wytrzymałość, ale także opanować podstawowe elementy gry - prowadzenie piłki, podania i strzały na bramkę.

Przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać podczas treningu, to m.in.:

• Slalom z piłką między pachołkami - poprawia technikę prowadzenia piłki
  • Strzały na bramkę z różnych pozycji - udoskonala celność

Oprócz indywidualnych ćwiczeń, warto także organizować gry szkolne lub treningi taktyczne w zespołach. Pozwoli to zgrać ze sobą zawodników i lepiej zrozumieć strategię gry drużyny.

Regularne i dobrze zorganizowane treningi są kluczem do sukcesu w hokeju tercje. Należy jednak pamiętać o stopniowym zwiększaniu ich intensywności, aby uniknąć kontuzji.

Wskazówki dla początkujących w hokeju tercje

Hokej tercje to świetny sposób na spędzanie czasu dla wszystkich grup wiekowych. Jednak dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą odmianą hokeja, początki mogą okazać się nieco trudne.

Dlatego oto kilka wskazówek dla początkujących:

• Zacznij od opanowania takich umiejętności, jak prowadzenie i przyjmowanie piłki.
  • Skup się na precyzyjnym podawaniu piłki do partnera z zespołu.
  • Pamiętaj o prawidłowym chwytu i ułożeniu dłoni na kiju.

Równie ważne jest stopniowe zwiększanie intensywności treningów, by uniknąć kontuzji. Na początku lepiej skupić się na technice niż na szybkości poruszania się po boisku.

Z czasem i większym doświadczeniem łatwiej będzie Ci grać w hokeja tercje. Jednak na starcie nie przejmuj się błędami i chętnie korzystaj z porad bardziej doświadczonych kolegów z drużyny!

Podsumowanie

Hokej tercje to świetna forma aktywności fizycznej i dobrej zabawy w gronie znajomych. Rozgrywka podzielona jest na 3 tercje, stąd wzięła się nazwa. Zasady gry są proste, a do jej uprawiania wystarczy podstawowy sprzęt.

Aby dobrze grać w hokeja tercje, warto poznać strategię i taktykę gry zespołowej. Trzeba odpowiednio ustawić zawodników na boisku, wyznaczyć im konkretne zadania w ataku i obronie. Dobre zgranie drużyny jest kluczowe.

Oprócz znajomości zasad, ważne są też regularne treningi techniczne i taktyczne. Pozwolą one zwiększyć swoje umiejętności w kluczowych elementach gry - prowadzeniu piłki, podaniach, strzałach na bramkę.

Hokej tercje to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywność fizyczną. Gra dostarcza wielu emocji i możliwość rywalizacji w duchu fair play. Gorąco polecamy spróbować swoich sił!