Jak obstawiać e-sport? – poradnik początkującego bukmachera

Polscy bukmacherzy stale starają się dostosować do współczesnych standardów i upodobań względem obstawiania. Podczas gdy jeszcze do niedawna typowanie kojarzyło się wyłącznie z „fizycznym” sportem, dziś szala przechyla się na korzyść sportu elektronicznego. Na obstawianie e-sportu już teraz decyduje się znaczna część młodych ludzi. Nie każdy z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak to robić, by odnosić w tym sukcesy. To właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym poradniku.

jak typować esport
Jak obstawiać e-sport? – poradnik początkującego bukmachera

Obstawianie e-sportu – praktyczne porady

E-sport jest gałęzią sportu, która przez wielu jest bagatelizowana. Rzeczywiście, zaczynał bardzo skromnie, a własne zaplecze właśnie w jego zakresie posiadały wyłącznie wybrane gry. Dziś typy bukmacherskie można obstawiać w zakresie nie tylko League of Legends i Counter Strike’a, ale i wielu innych gier. Turnieje w nich często rozgrywają się o potężne pieniądze – gry przestały więc być czymś traktowanym wyłącznie jako hobby. Jak zatem obstawiać e-sport, by odnosić w tym sukcesy? Poniżej kilka naszych porad.

Obstawiajmy tylko jedne rozgrywki

Podstawą w obstawianiu e-sportu jest wybranie gry, na której ma się zamiar skupić. Każda rządzi się swoimi zasadami, których poznanie stanowi klucz do jakiegokolwiek rozeznania w tym, co będzie się obstawiała. Gra to jednak nie wszystko. Choć zależy to od stopnia rozbudowania jej zaplecza e-sportowego, większość z nich dzieli się (podobnie jak chociażby piłka nożna) na ligi regionalne i państwowe, a później na poszczególne drużyny biorące w nich udział. Dlatego też nie wystarczy powiedzieć, że obstawia się League of Legends. Nie sposób objąć wszystkich organizowanych w jego ramach turnieju. Trzeba zadecydować, czy skupić się na polskiej lidze, LCK, LPL czy dowolnej innej.

29 PLN bez depozytu w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Wybór jednych rozgrywek pozwoli wytyczyć granice analizy oraz tego, na co będzie się zwracać uwagę. Uporządkowanie czegoś takiego pozwoli pozbyć się chaosu i odnaleźć właściwy kierunek w całym procesie typowania. Najlepsi bukmacherzy pokroju STSFortuny czy eWinnera dają pod tym względem ogromny wybór, a ich oferty powitalne są często bardzo atrakcyjne dla graczy typujących zakłady esportowe.

Analizujmy drużyny biorące w nich udział

Podobnie jak w przypadku standardowych sportów, przy obstawianiu e-sportu kluczowa okazuje się jak najdokładniejsza analiza wszystkiego tego, co jest w stanie mieć wpływ na przebieg każdego kolejnego spotkania. Ważne jest, aby dokonać jej zawczasu – również wtedy, gdy obstawia się na żywo. Mecze w e-sporcie cechują się olbrzymim dynamizmem, z uwagi na co spontaniczna analiza jest utrudniona. Trzeba podeprzeć ją stosowną wiedzą.

Oczywiście zakres analizy zależy przede wszystkim od konkretnej gry, na której obstawianie się zdecydujemy. Na inne aspekty będzie się zwracało uwagę obstawiając League of Legends, a zgoła odmienne będą nas interesowały przy typowaniu Overwatcha. To dość zrozumiałe.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Warto wiedzieć: olbrzymią pomocą w analizowaniu e-sportu mogą być polscy bukmacherzy. W obrębie swoich serwisów internetowych prezentują oni bardzo rozbudowane działy ze statystykami, za sprawą których można pozyskać mnóstwo informacji zarówno na temat rozgrywek, jak i drużyn.

Oglądajmy transmisje

Plusem e-sportu jest fakt, że rozgrywki w jego obrębie odbywają się w sieci. W związku z tym niemal wszyscy legalni bukmacherzy proponują darmowe transmisje meczów – to znacznie pomaga, nie tylko w obstawianiu na żywo. Skrupulatne śledzenie rozgrywek pozwoli wyciągać mnóstwo wniosków pomocnych przy ich obstawianiu. Ponadto pozwoli opanować do perfekcji zasady każdej z gier (te mogą się różnić właśnie na przestrzeni e-sportowej), ale też ocenić wiele rzeczy, których nie są w stanie podpowiedzieć statystyki.

Zwróćmy uwagę na specyfikę e-sportu

E-sport to nie klasyczny sport i trzeba mieć tego świadomość. Warto więc mieć na uwadze to, że:

  • jest znacznie bardziej dynamiczny – jedno spotkanie może trwać nawet zaledwie 10 minut;
  • nie wymaga tężyzny fizycznej – poszczególni gracze muszą jednak posiadać odpowiednio wysoki poziom umiejętności;
STS kod promocyjny
Nowa oferta darmowych bonusów bukmachera STS
  • można go śledzić online – za dostęp do transmisji najczęściej nie trzeba płacić;
  • można samodzielnie zagrać w grę, by na własnej skórze przekonać się o jej zasadach.

Czy warto obstawiać e-sport?

E-sport nie bez powodu nabiera na popularności. Nie bez przyczyny też najlepsi bukmacherzy z Polski, w tym STSFortuna czy eWinner, coraz lepiej go pokrywają i coraz bardziej konkurują właśnie na jego polu. Czy jednak tak właściwie warto go obstawiać? Okazuje się, że wszystko zależy od indywidualnego nastawienia.

E-sport można dziś śmiało utożsamić z dowolnym „klasycznym” sportem drużynowym. Różnica jest jedna – rozgrywa się w pełni w sieci. Jeśli więc rozważa się jego obstawianie, jego opłacalność będzie zależała od rozeznania nie tyle w danej grze i jej schematach (co jest także ważne), co w społeczności e-sportowej zgromadzonej wokół niej. Można więc z pełną stanowczością powiedzieć, że e-sport jest czymś wartym obstawiania.

E-sport jest na tyle specyficzny, że nie wszyscy legalni bukmacherzy pokrywają go jeszcze w dostatecznym stopniu. Dlatego też opłacalność całego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od wyboru któregoś z nich. Im on lepszy, tym bardziej to wszystko będzie miało sens.

5 / 5. Ocen: 3

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Zakłady bukmacherskie

Back to top button