Czy Paypal jest najbardziej wiarygodnym e-portfelem? Plusy i minusy popularnego systemu płatniczego

Jeśli kiedykolwiek dokonywałeś zakupów w Internecie, z pewnością zetknąłeś się z marką PayPal. To jeden z pierwszych tzw. „portfeli wirtualnych”, które umożliwiają dokonywanie płatności online i wysyłanie kasy między użytkownikami bez pośrednictwa banków. Od czasu premiery tej metody płatniczej w roku 1998 minęło jednak sporo czasu. Czy PayPal po latach wciąż zdaje egzamin? Zobaczmy!

paypal bukmacherka

PayPal – podstawowe funkcje

PayPal to łatwy w użyciu e-wallet z rozbudowanym zestawem funkcji. Ułatwia on wysyłanie płatności do przyjaciół i rodziny lub dokonywanie płatności za towary i usługi. Po założeniu konta możemy korzystać z apki mobilnej lub z przeglądarki internetowej, aby zarządzać swoimi transakcjami. Wysyłanie kasy przez PayPal jest niezwykle proste. Możesz łatwo wysyłać, otrzymywać i żądać pieniędzy do lub od każdego, kto ma ten e-portfel. Potrzebne będą następujące informacje:

  • Nazwa użytkownika PayPal
  • Numer telefonu komórkowego
  • Adres e-mail
  • Link PayPal.Me (nasze osobiste łącze do płatności)
  • Osobisty kod QR

Brak konieczności podawania numeru karty kredytowej przy każdej transakcji sprawia, że przesyłanie gotówki i robienie zakupów jest bezpieczniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod płatniczych. Jest to szczególnie przydatne na przykład na stronach z zakładami sportowymi. Bukmacher z PayPalem stanowi dziś standard i niemal u wszystkich legalnych operatorów wpłacimy depozyt ta metodą.

Zalety PayPal

W 2022 roku PayPal jest jednym z wielu dostępnych e-portfeli i doczekał się sporej konkurencji. Ci, którzy pamiętają wygląd i obsługę PayPala przed laty, po wejściu na stronę tego dostawcy (i po uruchomieniu apki mobilnej) mogą odnieść wrażenie, że niewiele się tutaj zmieniło. W istocie, na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że PayPal jedną nogą wciąż tkwi w latach 2000. W oczy rzuca się przede wszystkim:

  • Prostota – wszystkie najważniejsze funkcje pozwalające zarządzać płatnościami są wyeksponowane na wierzchu.
  • Łatwa rejestracja – po wpisaniu adresu e-mail i potwierdzeniu numeru telefonu stajemy się właścicielami nowego konta.
  • Interfejs – profesjonalnie spolszczona apka i strona główna.

Jednak PayPal tylko pozornie jest prostym narzędziem. Kryje on w sobie wiele funkcji dla bardziej zaawansowanych użytkowników, włączając to oddzielny ekosystem handlowy, który łączy przetwarzanie płatności z funkcjonalnością eCommerce i mobilnych punktów sprzedaży.

Sprzedawcy internetowi mogą używać PayPal jako jednego z wielu lub wyłącznego sposobu przyjmowania płatności. 

W wielu przypadkach sprzedawcy online PayPal będą płacić stałą opłatę w wysokości 0,49 USD za transakcję oprócz opłaty procentowej. Ta stała opłata jest wyższa niż u konkurentów PayPal i uderza w drobnych sprzedawców. W Polsce jednak znajdą się pośrednicy, którzy mogą zaproponować bardziej konkurencyjne stawki, nic więc dziwnego, że pomimo upływu lat Polacy chętniej korzystają z DotPay, Tpay czy też BLIK-a.

Czy PayPal jest idealny?

Żadna aplikacja płatnicza nie jest idealna. Oto obszary, w których naszym zdaniem PayPal mógłby coś zmienić na lepsze.

  • Opłaty i prowizje – wysyłanie pieniędzy w kraju do przyjaciół i rodziny za pośrednictwem PayPal lub konta bankowego, mogą być bezpłatne. Jednak przewalutowanie, użycie karty kredytowej do zapłacenia komuś lub wysłania pieniędzy za granicę będą nas już kosztować.
  • Przelewy zewnętrzne – przelew ze swojego konta PayPal na konto bankowe może trwać od jednego do pięciu dni roboczych. Za drobną opłatą możemy wykonać przelew natychmiastowy. Darmowy przelew jest często przetwarzany w ciągu jednego dnia roboczego, ale operator nie daje żadnej gwarancji. Szybka wypłata kosztuje niestety 1% wnioskowanej kwoty.
  • Limity transakcji – PayPal niestety posiada dość niskie limity dla niezweryfikowanych użytkowników. Dodatkowo istnieje limit kwotowy do 10 000 dolarów w jednej transakcji. 
  • Opóźnienia – w ostatnich latach czas przesyłania pieniędzy pomiędzy użytkownikami PayPal wydatnie się wydłużył i operator potrafi bez uprzedzenia unieważnić transakcję, powołując się na niezbyt jasną klauzulę bezpieczeństwa. Nie jest to więc metoda błyskawiczna.
  • Ryzyko phishingu – Ponieważ PayPal jest powszechnie używaną aplikacją, niestety często jest celem oszustw phishingowych. Użytkownicy narzekają na fałszywe wiadomości e-mail zawierające linki phishingowe. Warto być tego świadomym przy korzystaniu z tej usługi.

5 / 5. Ocen: 1

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Zakłady bukmacherskie

Back to top button