Ile tercji w hokeju? Poznaj zasady gry.

Autor Jędrzej Wiśniewski
Jędrzej Wiśniewski28.12.2023 | 6 min.

Hokej Ile Tercji jest jednym z podstawowych pytań zadawanych przez kibiców tej dyscypliny sportu. W niniejszym artykule wyjaśnimy, ile dokładnie trwa mecz hokejowy oraz na ile części się on dzieli. Przedstawimy pełne zasady dotyczące liczby tercji, czasu ich trwania oraz ewentualnych dogrywek.

Kluczowe wnioski:
  • Standardowy mecz hokejowy składa się z 3 tercji, każda trwająca 20 minut.
  • Pomiędzy tercjami są przerwy, podczas których drużyny odpoczywają i ustalają taktykę.
  • W przypadku remisu po 3 tercjach, rozgrywana jest dodatkowa 5-minutowa dogrywka.
  • Maksymalnie można rozegrać kilka dogrywek, do momentu strzelenia zwycięskiej bramki.
  • Zrozumienie zasad dotyczących tercji i dogrywek jest kluczowe dla kibiców hokeja.

Hokej Ile Tercji W Normalnym Meczu

Standardowy mecz hokeja na lodzie składa się z trzech tercji, każda trwająca dokładnie 20 minut zegarowych. Oznacza to, że łączny regulaminowy czas gry wynosi 3 x 20 minut, czyli 60 minut.

Podział na tercje stosuje się zarówno w rozgrywkach amatorskich, jak i zawodowych. Niezależnie czy oglądamy mecz hokejowy w lidze NHL, czy też na lodowisku w naszym mieście - zawsze będzie on trwał 3 razy po 20 minut.

Dlaczego akurat taki podział na 3 części? Pozwala on zawodnikom na odpoczynek i regenerację sił w przerwach między tercjami. Hokej jest bardzo wymagający fizycznie, więc tzw. "przysiad" na ławce jest niezbędny, by móc utrzymać intensywność gry przez cały mecz.

Podsumowując, standardowy mecz hokejowy zawsze składa się z 3 tercji po 20 minut każda. Łączny czas gry wynosi więc 60 minut zegarowych. Następnie, w razie remisu, może mieć miejsce dogrywka.

Jak Długo Trwa Tercja W Hokeju Zawodowym

W profesjonalnych rozgrywkach hokejowych, takich jak NHL, KHL czy polska PHL, tercja trwa dokładnie 20 minut mierzonych zegarem czasu gry. Jest to standard przyjęty we wszystkich najważniejszych ligach świata.

Należy jednak pamiętać, że podczas trwania tercji czas gry jest kilkukrotnie zatrzymywany. Dzieje się tak przy:

• Strzelonych bramkach
  • Nałożonych karach
  • Kontuzjach zawodników
  • Innych przerwach sędziowskich

Oznacza to, że 20 minut tercji mierzone jest tylko w momencie, gdy puck jest wprawiony w ruch. Realny czas trwania jednej tercji w hokeju zawodowym wynosi około 30-35 minut z uwagi na liczne przerwy w grze.

Przykład z NHL

Weźmy mecz Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins. W drugiej tercji zostały strzelone 3 bramki, było kilka kar i kontuzja. Oficjalny czas gry wyniósł 20:00, ale ze wszystkimi przerwami tercja trwała w rzeczywistości aż 33 minuty.

Kiedy Następuje Przerwa Pomiędzy Tercjami

Standardowa przerwa pomiędzy pierwszą i drugą oraz drugą i trzecią tercją w hokeju wynosi 17 minut. Oznacza to, że od zakończenia jednej 20-minutowej odsłony meczu do rozpoczęcia kolejnej mija dokładnie 17 minut.

W tym czasie zawodnicy udają się do szatni, gdzie mogą odpocząć, napić się i zjeść coś odżywczego. Trenerzy analizują przebieg meczu i dają wskazówki taktyczne. Następuje też konieczna praca obsługi lodowiska - ratrak musi ponownie wyrównać lód, który był intensywnie eksploatowany przez hokeistów.

Warto dodać, że w przypadku transmisji telewizyjnych, 17-minutowa przerwa jest wydłużona o czas na reklamy. Stacje telewizyjne wykorzystują ten moment na emisję spotów i zwiększenie swoich przychodów. Dla fanów oznacza to chwilę przerwy od oglądania.

Ile Razem Jest Tercji Podczas Meczu Hokeja

W standardowym czasie gry rozgrywa się 3 tercje po 20 minut każda. Łącznie daje to 60 minut. Jeśli w tym czasie nie uda się wyłonić zwycięzcy, zostaje rozegrana dodatkowa dogrywka. Wówczas liczba tercji zwiększa się do 4.

Maksymalna liczba możliwych do rozegrania tercji, wraz z dogrywkami, wynosi 7. Byłoby to w przypadku remisu po 3 tercjach, następnie remisu po pierwszej 5-minutowej dogrywce, remisu po drugiej dogrywce i remisu po trzeciej dogrywce. Siódma, decydująca tercja trwałaby do złotej bramki.

Tercja 4+ (do złotej bramki) bez limitu czasu

Jak widać, standard to 3 tercje. Maksymalnie, przy serii nierozstrzygniętych dogrywek, może ich być aż 7 zanim padnie złota bramka.

Jaka Jest Maksymalna Liczba Dogrywek W Hokeju

W hokeju istnieją ściśle określone zasady dotyczące liczby możliwych do rozegrania dogrywek. Obowiązują one zarówno w rozgrywkach klubowych, jak i reprezentacyjnych.

Maksymalna liczba dogrywek wynosi 3. Oznacza to, że po 3 tercjach zasadniczego czasu gry, które zakończyły się remisem, rozgrywane są:

• Dogrywka 1 - 5 minut
  • Dogrywka 2 - 5 minut
  • Dogrywka 3 - 5 minut

Jeżeli mimo to wynik nadal będzie nierozstrzygnięty, rozgrywana jest czwarta, ostatnia tercja zwana złotą bramką lub nagłą śmiercią. Trwa ona do momentu zdobycia gola przez którąś z drużyn. Nie ma w niej ograniczeń czasowych.

Kiedy Mecz Hokejowy Może Zakończyć Się Dogrywką

Do dogrywki w hokeju dochodzi tylko w jednym przypadku - gdy wynik po 3 standardowych tercjach wynosi remis. Wówczas, aby wyłonić zwycięzcę, rozgrywana jest dodatkowa część spotkania.

Dogrywka w hokeju nie jest obligatoryjna. W niektórych rozgrywkach (faza grupowa, mecze towarzyskie) pozostawia się wynik remisowy bez konieczności rozstrzygnięcia.

Jednak w większości profesjonalnych lig i turniejów eliminacyjnych, remis oznacza konieczność rozegrania min. jednej dogrywki:

• Faza play-off (np. Stanley Cup)
  • Finały mistrzostw świata / igrzysk olimpijskich
  • Mecze pucharowe (Puchar Kontynentu, Puchar Niemiec itd.)

Podsumowując, dogrywka w hokeju ma miejsce wyłącznie przy remisie w regulaminowym czasie gry. Służy wyłonieniu zwycięzcy ważnych pojedynków, gdzie konieczne jest rozstrzygnięcie.

Podsumowanie

Hokej ile tercji - to jedno z podstawowych pytań zadawanych przez kibiców tej dyscypliny sportu. W niniejszym artykule staraliśmy się wyczerpująco odpowiedzieć na nie i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Przedstawiliśmy dokładne informacje dotyczące liczby i czasu trwania poszczególnych tercji, a także zasad związanych z dogrywkami.

Przypomnijmy zatem kluczowe kwestie: standardowy mecz hokeja składa się z 3 tercji po 20 minut każda. Pomiędzy nimi są 17-minutowe przerwy. W przypadku remisu po 60 minutach gry, rozgrywane są kolejne dodatkowe tercje zwane dogrywkami, maksymalnie 3 po 5 minut każda. Cel? Wyłonienie zwycięzcy.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i pozwolił Wam lepiej zrozumieć zasady dotyczące liczby i czasu trwania tercji ile jest tercji w hokeju. Teraz wiecie już dokładnie, jak długo trwa mecz hokejowy i z ilu części się składa. Życzymy emocjonujących widowisk sportowych i jak najmniej dogrywek dla Waszych ulubionych drużyn!

W razie dodatkowych pytań, pozostajemy do dyspozycji. Zachęcamy także do śledzenia naszego portalu i profili w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco publikujemy artykuły związane z hokejem ile tercji oraz innymi sportami.